Formația antrenată de către Ioan Balaur, Gaz Metan Mediaș a terminat la egaliate partida de sâmbătă seară, de pe teren propriu împotriva celor de la Petrolul Ploiești, scor 0 - 0.

Prima ocazie al medieșeniilor a venit în minutul 11, după șutul lui Elton Dos, care a trecut puțin peste poartă lui Pecanha. Curtean a șutat de trei ori la poarta Petrolului, până la pauză, dar Pecanha a fost de fiecare dată pe fază.

În minutul 66 al partidei, Petrolul Ploiești primește o lovitură de la 11 metri, iar Răzvan Pleșca reușește să apere șutul lui Vasilache care a fost scos imediat din teren de Mircea Rednic.

Llullaku și Bekeo au avut șansa golului, dar portarul ploieștenilor a fost de neînvins, iar partida s-a încheiat cu scor alb.

În etapa viitoare, gruparea de pe malul Târnavei Mari, Gaz Metan Mediaș întâlnește în deplasare Astra Giurgiu. Partida dintre cele două formații se va disputate duminică, 26 aprilie, de la ora 21:00. Meciul va avea loc pe Stadionul Marin Anastasovici.