Duminică seară, 26 aprilie, Gaz Metan Mediaş a terminat partida cu Astra Giurgiu,scor 1 - 2.

Confruntarea dintre cele două echipe sa dispitat pentru etapa a 27 a Ligii întâi.
Primul gol al partidei a fost marcat de Alibec în minutul 35 al meciului unde duce echipa în avantaj după o executie frumoasă.
În minutul 45 al partidei, Gaz Metan Mediaş reuseşte egalarea prin Dan Roman după un gol marcat cu capul .

În minutul 51 al partidei Alex Curtean duce echipa în avantaj după un gol marcat de la 11 metri, după ce Dan Roman a scos penalty-ul.

În următoarea etapă, Gaz Metan Mediaş va întălni pe teren propriu Oţelul Galaţi. Confruntarea dintre cele două echipe este programată pe data de 28 aprilie.
Startul partidei este programat pentru ora 17:00 şi poate fi urmărit in direct pe Digi Sport 1 şi Look TV.