Gruparea de pe malul Târnavei Mari, CS Gaz Metan Mediaș întâlnește miercuri, 23 decembrie 2015, formația antrenată de către Andjelko Mandic, BCM U Pitești într-o confruntare ce constră pentru etapa cu numărul 15 a Ligii Naționale de baschet masculin, fiind ultimul meci din acest an.

Partida dintre cele două formații se va disputa în Sala Sporturilor Trivale, iar startul partidei este programat pentru ora 18:00.Cele două formații s-au întâlnit până în prezent de 30 ori, iar medieșenii s-au impus în fața celor de la BCM U Pitești de 13 ori.

În tur, alb-negri au cedat în fața argeșenilor la o diferență de 22 de puncte, scor 92 - 114.Confruntare ce s-a disputa în Sala Sporturilor din Mediaș.

Medieșenii vin după o victorie obținută pe teren propriu în fața celor de la CS Energia Târgu-Jiu, scor 82-72, iar scorul pe sferturi fiind 18-19, 19-13, 23-17 și 22-22.După această victorie, Gaz Metan Mediaș a reușit să incheie seria de înfrângeri.Alb-negri au doar două reușite în acest sezon, prima fiind obținută chiar în tur pe terenul Energiei.Principalul marcat în partida cu CS Energia Tg. Jiu a fost Vaidotas Peciukas care a marcat 23 de puncte.

BCM U Pitești revine în fața proprilor suporteri după ce în etapa trecută, argeșenii au cedat în fața nou-promovatei CS Dinamo București cu scorul de 93-68,iar scorul pe sferturi fiind 31-15, 29-12, 14-17 și 19-24.Fostul jucător al Gazului Metan, Aleksandar Mladenovic a fost eroul argeșenilor care a reușit să 14 puncte, 14 recuperări și o pasă decisă.

CS Gaz Metan Mediaș și BCM U Pitești sunt doar la un punct diferență în clasamentul Ligii Naționale de baschet masculin.Alb-negri clasânduse pe ultima poziție cu 16 puncte,iar argeșenii ocupă poziția a 9-a cu 17 puncte până-n prezent.