Gaz Metan Mediaș a început cu stângul în prima confruntare din anul acesta, jucând pe teren propriu împotriva celor de la SCM Universitatea Craiova, meci ce a constat pentru etapa cu numărul 16 a Ligii Naționale de Baschet Masculin.Scorul final al meciului a fost  77-91, iar scorul pe sferturi a fost 18:18, 18-17, 12-30 și 29-26.

În primele două sferturi ale partidei cele două echipe au jucat echilibrat,primul sfert terminândul la egalitate 18-18,iar sfertul secund terminândul la o diferență de un punct, scor 18-17.După revenirea de la vestiare, oltenii s-au distanțat de formația antrenată de Mihai Popa, la o diferență de 18 puncte, scor 12-30.În ultimul sfert medieșenii și-au turat motoarele, însă acest lucru nu a fost suficient pentru a obține victorie,scor 29-26.

Principalul marcator al alb-negrilor a fost ALiaksandr Pustahvar cu 23 de puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive.Vaidotas Peciukas a încheiat partida cu 21 de puncte,4 recuperări și o pasă decisivă.

În etapa viitoare,CS Gaz Metan Mediaș se va deplasa la Galați,unde vor întâlni nou-promovata Phoenix Galați, pe data de 23 ianuarie.